Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Toxické znečištění

 

Co jsou ftaláty ?

Ftaláty, neboli estery kyseliny ftalové, jsou skupinou asi 40ti chemických látek. Mají různé vlastnosti, a zatímco některé z nich zřejmě nepoškozují zdraví ani životní prostředí, patří mezi ně i skupina ftalátů, které jsou pro zdraví lidí nebezpečné.  Ftaláty se nejčastěji používají jako změkčovadla PVC, našly však své uplatnění v kosmetice, jako insekticidy či adheziva. Používají se také v barvách.

                                     

 

Více než 90% ! ! ! !

U více než 90% všech chemických látek, které jsou dnes dostupné na evropském trhu, nebyl nikdy řádně zjišťován jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí !

  • Téměř všechny dnes známé chemikálie, přibližně 104 000 látek, se začaly vyrábět před rokem 1981. Tyto tzv. „existující“ látky nebyly nikdy adekvátně otestovány, aby se mohlo zjistit, jak jsou nebezpečné.
  • O většině chemických látek toho víme zatím velmi málo : není jasné, zda například poškozují geny, způsobují alergie, hromadí se v potravním řetězci nebo jsou karcinogenní. „I u chemikálií, vyráběných v obrovských objemech, které jsou produkovány v tisících tunách ročně,“ konstatovalo německé ministerstvo životního prostředí, „nejsou z 80 procent případů k dispozici spolehlivé informace týkající se jejich možných rizik.“

 

                                               

 

Svůdná vůně parfémů, plná nebezpečné chemie

Drahá kosmetika exkluzivních značek je pro mnoho lidí symbolem luxusu. Organizace Health Care Without Harm a Greenpeace prokázaly laboratorními analýzami, že jsou také směsí řady nebezpečných chemikálií. I parfémy proslulých značek, jako Calvin Klein či Gaultier obsahovaly alarmující množství ftalátů, v parfémech White Musk firmy The Body Shop a La Baiser Du Dragon firmy Cartier naleznete vysoké koncentrace syntetického pižma.

                            

 

 

Toxický prach? V Parlamentu i ve Vašem obýváku !

Organizace Greenpeace odebrala a nechala analyzovat vzorky prachu z domácností i z pracoven evropských politiků. Analýzy prachu prokázaly celou řadu nebezpečných chemikálií (ftalátů, bromovaných zpomalovačů hoření, alkylfenolů, atd.), které se uvolňují z výrobků kolem nás, z kosmetiky, z elektroniky, z podlahových krytin, z nábytků, tapet atd.

Čeští Greenpeace nalezli tyto nebezpečné chemikálie nejen v bytě herce Jaroslava Duška, v pracovně senátora Jaromíra Štětiny a v pracovně hlavního hygienika Michaela Víta, ale i v mateřských školkách.

Chemický průmysl dnes vyrábí milióny tun těchto chemických látek, které nakonec končí v našich bytech, kancelářích a místech, kde si hrají naše děti. A to přestože, jsou známy nebezpečné vlastnosti těchto látek.

                            

 

Toxický koktejl v krvi ministra

Arnika zorganizovala v rámci testování krve  evropských ministrů rozbor krve ministra Libora Ambrozka. V ministrově krvi bylo nalezeno mj. DDT, jehož používání je u nás již více než 30 let zakázáno či PCB, které bylo u nás zakázáno před dvaceti lety. Kromě těchto již zakázaných látek měl ministr v krvi též bromované zpomalovače hoření – látky, které se stále používají ve spotřební elektronice či stavebních plastech.

 

                                                                    Soubor:Skull and crossbones.svg      

                                                 

 

Nahraďme toxické látky 

 V zájmu uživatelů chemických látek i konečných spotřebitelů je nahradit toxické látky bezpečnější alternativou. K tomu se přiklání i řada významných firem. Přední evropská stavební firma Skanska uvádí: „Bez silné podpory pro princip substituce bude pro jednotlivé společnosti, které jsou uživateli chemikálií, obtížné být proaktivní v náhradě chemikálií”.

I Švédská asociace stavebního průmyslu se vyslovila pro eliminaci rizikových chemikálií : “Zejména nebezpečné látky musejí být zapsány na černou listinu (blacklisted) a zakázány. Výjimky mohou být garantovány jen, když bude po detailním vyšetření jasné, že neexistuje bezpečnější alternativa a když sociální a ekonomické výhody jsou větší, než riziko spojené s užíváním látky.” 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist